در صورت اینکه ثبت نام نکرده اید، از اینجا ثبت نام کنید.

از با هم بودنتان لذت ببرید

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۱/۰۵------ کد خبر ۳۹
 
 
توصیه‌های عیدانه به خانواده‌ها

 

یکی از اتفاق‌هایی که در ایام نوروز می‌افتد، باهم بودن اعضای خانواده برای ساعت‌های طولانی‌تری نسبت به روزهای دیگر سال است. گاهی این باهم بودن‌های طولانی‌مدت باعث ایجاد تنش بین زوجین یا والدین و فرزندان می‌شود. اما چطور می‌توان این تنش‌ها را کم کرد و از با هم بودن، لذت بیشتری برد؟

دکتر پرویز رزاقی، روان‌شناس در این باره به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه مي‌گوید: «همه ما می‌دانیم که روابط خوب و خوش‌اخلاقی، منجر به تجربه لحظات خوشی در زندگی می‌شود. خانواده‌هایی که می‌خواهند در طول تعطیلات، لحظه‌های خوبی را باهم داشته باشند، باید سعی کنند که از خودمحوری، خارج بشوند. تک‌تک اعضای خانواده، ‌در مواردی خودشان را جای دیگری بگذارند. بزرگ‌ترها برای چیدن برنامه سفر، مهمانی یا گردش با کوچک‌ترها مشورت کنند و تمام اعضای خانواده با مشورت گروهی، برای کارهای روزانه خود برنامه داشته باشند.»

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید می‌کند که گاهی بچه‌ها از رفت‌وآمدهای زیاد عید، خسته می‌شوند. با این حساب، والدین اگر برایشان ممکن بود، می‌توانند بچه‌ها را به تمام مهمانی‌ها نبرند و برای مهمانی‌هایی هم که قرار است خانوادگی بروند،‌ بچه‌ها را توجیه کنند که مثلا آمدن تو، باعث سربلندی من جلوی فامیل می‌شود.

وی می‌افزاید:«سعی کنید با بچه‌ها و نوجوان‌ها در ایام تعطیل، بیشتر کنار بیایید تا تنشی بین شما ایجاد نشود. مثلا اگر نوجوان شما،‌ چند مهمانی را به‌رغم میل باطنی‌اش آمد، درعوض شما هم او را برای رفتن به مراکز خرید، تفریحی یا مکان‌های گردشگری مورد علاقه‌اش در روزهای بعدی، همراهی کنید.»

دکتر رزاقی می‌گوید که نیازی به خانه ماندن‌های طولانی در ایام تعطیل نیست. شما می‌توانید با همسر و فرزندانتان، ‌روزهای خوبی را با پیاده‌روی، کوهنوردی یا ورزش‌های خانوادگی بگذرانید. وی تاکید می‌کند: «زوجین باید برای پیشگیری از تنش، دور گروکشی را خط بکشند. یعنی از الفاظی مانند «چون تو به خانه اقوام من نیامدی، پس من هم به خانه اقوام تو نمی‌آیم»، خودداری کنند. گذشت و فداکاری در چنین ایامی، می‌تواند باعث افزایش احترام زوج‌ها نسبت به هم شود.»

این روان‌شناس توصیه می‌کند که اگر زن یا شوهر یا حتی فرزندان برای احترام به همدیگر، رفتن به مسافرت یا مهمانی‌های خاصی که دوست ندارند را می‌پذیرند، دیگر نباید برای این پذیرش، منتی بر طرف مقابل خود بگذارند یا از او باج‌خواهی کنند. وی معتقد است که احترام گذاشتن بدون منت به خواسته‌های یکدیگر، هم می‌تواند لحظات خوشی را برای افراد رقم بزند و هم می‌تواند از ایجاد تنش در تعطیلات نوروزی پیشگیری کند. «گاهی هم می‌توان برای جلوگیری از ایجاد تنش در اثر بیکاری و در خانه ماندن‌های زیاد، بازی‌های خانگی گروهی انجام داد یا فیلم‌های مختلفی تهیه و در کنار اعضای خانواده تماشا کرد.»

کنترل خشم و دوری از تصمیم‌گیری‌های ناگهانی هم از دیگر پیشنهادهای دکتر رزاقی بود. «اگر یکی از اعضای خانواده،‌ پیشنهاد گذراندن وقت به شکل خاصی را مطرح کرد، عجولانه پیشنهاد او را رد نکنید و باعث موضع‌گیری‌اش در برابر سایر خواسته‌های اعضای خانواده نشوید. بلکه به او بگویید که بیا باهم مشورت کنیم تا ببینیم چطور می‌توان این تصمیم را به بهترین شکل ممکن، اجرا کرد. یادتان باشد که هیچ کاری مثل از خود گذشتگی و ایثار در سفر، ‌نمی‌تواند باعث تجربه سفری شاد و لذت‌بخش بشود.»

وی درنهایت خاطرنشان کرد: «گاهی ماندن در خانه، باعث کم‌حوصلگی برخی از افراد می‌شود. بنابراین اگر شما در مواردی با عصبانیت یا بهانه‌گیری همسر و فرزندتان مواجه شدید،‌ با او بحث نکنید و خودتان را مشغول کار دیگری مانند مطالعه یا تماشای تلویزیون بکنید. بحث در این موارد باعث تشدید تنش می‌شود. در صورتی که خویشتن‌داری می‌تواند به کنترل و ایجاد آرامش در فضا، کمک زیادی بکند.» 

منبع: سلامانه

 

ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی