در صورت اینکه ثبت نام نکرده اید، از اینجا ثبت نام کنید.

اگر نوک بینی شما سرد است، استرس دارید

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۱/۲۱------ کد خبر ۲۷

نشانه های دیگر استرس چیست؟

نویسنده: خانم Rose George

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه ناتینگهام ، زمانیکه شخصی استرس دارد، صورتش رنگ پریده می شود. علائم دیگری نیز وجود دارند که نشان دهنده وجود استرس در شما هستند.

نوک بینی خود را لمس کنید ، اگر بینی شما سرد باشد به این معناست که استرس دارید و باید آرام شوید. با استفاده از دوربین های تصویر برداری حرارتی و اندازه گیری میزان استرس در دانش آموزان، مشخص شده است که استرس باعث سرد شدن صورت و بینی می شود. در شرایط بحرانی و زمانیکه  استرس دارید، خون از صورت به سایر اندام های بدن می رود که نیاز بیشتری به آن دارند، مثل ماهیچه ها یا دست و پا. البته این اتفاق در مواقع ضروری و زمانیکه باید سطح هوشیاری شما بالا باشد، برایتان سودمند است، مثلا وقتی نمی خواهید زیر ماشین بروید و خودتان را کنار می کشید. ولی استرس زیاد می تواند تاثیر نامطلوبی بر بدن شما داشته باشد.

نشانه های دیگری نیز وجود دارند که دال بر وجود استرس در شما هستند:

حس می کنید که هیجان دارید

استرس باعث تحریک آمیگدال مغز برای ارسال پیام به غده هیپوتالاموس شده و باعث می شود هورمون ها به سیستم عصبی مرکزی که کنترل تنفس، ضربان قلب و هضم غذا را دارد، منتقل شوند. در مواقع خطر ، آدرنالین در بدن ترشح می شود. آدرنالین باعث افزایش ضربان قلب، انقباض ماهیچه ها و سریع شدن عمل تنفس می شود.  

احساس دلهره دارید

در این حالت غده فوق کلیه شما هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس ترشح می کند. این هورمون فعالیت بدن را طوری بالا می برد که در مواقع خطر عکس العمل بیشتری از خود نشان دهد. بطور مثال سیستم هضم غذای شما به نسبت دست و پای شما که باید در شرایط خطر فرار کنند، به خون کمتری نیاز دارد. بنابراین در چنین مواقعی برعکس عمل می شود ، برای همین شما احساس می کنید که دلهره دارید و ته دلتان خالی شده است.

به تناوب مریض می شوید

در مواقعی که استرس زیاد دارید، ترشح متناوب هورمون کورتیزول می تواند سیستم ایمنی بدن را پایین آورده و شما را در معرض سرماخوردگی و عفونت ها قرار دهد.  

حالتان بدتر می شود

طبق تحقیقات علمی انجام شده در دانشگاه  Yale در آمریکا، در شرایط استراس زا ، مغز شما در بخش هایی که مربوط به عواطف و عملکردهای فیزیولوژیکی بدن می شود، مثل فشار خون و میزان گلوکز، عملکرد ضعیف تری دارد. حتی بخش خاکستری مغز افرادیکه به تازگی در شرایط استرس زا قرار داشته اند ، در قسمت های غده پروستول بطور قابل توجهی کوچکتر می شود. خوشبختانه مغز حالت ارتجاعی داشته و در صورت برطرف شدن استرس، دوباره ترمیم می شود.

احساس می کنید بیشتر از سنتان هستید

محققان در دانشگاه Duke واقع در کارولینای شمالی ( جنوب شرقی آمریکا )، DNA کودکانی را که در شرایط استرس زا شدید مثل کودک آزادی یا خشونت در خانه قرار داشتند، مورد آزمایش قرار دادند. نتیجه این بود که استرس باعث تخریب سلولی شده و فرایند پیری را تسریع می کند.

مرجع: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/shortcuts/2018/jan/22/a-cold-nose-shows-youre-stressed-what-else-does

مترجم: رها کریمی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تگها : استرس , تنفس , هضم غذا , دوربین های تصویربرداری حرارتی , اندازه گیری میزان استرس , آمیگدال مغز , غده هیپوتالاموس , سیستم عصبی مرکزی , ضربان قلب , آدرنالین , انقباض ماهیچه ها , عملکردهای فیزیولوژیکی , فشار خون , میزان گلوکز , کودک آزاری , تخریب سلولی , فرایند پیری
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی