در صورت اینکه ثبت نام نکرده اید، از اینجا ثبت نام کنید.

خواب روزانه کودک

کودک شما به خوابیدن های شبانه و روزانه نیاز دارد. بعضی از کودکان در طول روز به سختی خوابیده و مرتب از خواب بیدار می شوند. با تنظیم برنامه خواب کودک ، خیالتان راحت می شود که او به اندازه کافی می خوابد.

تنظیم برنامه خواب روزانه کودک

بعد از گذشت دو یا سه ماه و با بزرگ شدن کودک، او بطور طبیعی الگوی مناسبی را برای شیرخوردن و خوابیدن خود پیدا می کند.

فعالیت روزانه

وقتی کودک صبح از خواب بیدار می شود، پرده اتاق را کنار بزنید و مشغول انجام کارهای روزمره شوید تا کودک متوجه شود که با سر و صدای شما روز شده است. کودک از حدود شش هفتگی تا سه ماهگی شیرخوردن ها و خوابیدن های زیادی را در طول روز تجربه می کند ولی به تدریج اوقات بیشتری را بیدار می ماند تا اینکه برنامه منظمی برای شیرخوردن و خوابیدن پیدا کند.

تعداد دفعات متغییر درشیردهی

شما در حین انجام کارهای روزمره، می توانید به کودک خود شیر بدهید. سعی کنید زمان هایی به او شیر بدهید که برایتان راحت تر باشد و نهایتا او نیز در این زمان ها شیر بیشتری خواهد خورد. بهتر است اوقاتی که کودک در طول روز بی قرار ی می کند و یا شما گرفتار هستید، کمی انعطاف داشته باشید. سعی کنید کارهایتان را تا حد امکان بطور منظم انجام داده و در این فاصله کودک را برای چرت های روزانه آماده کنید.

خوابیدن های بی موقع

کودکان بعد از چهارماهگی نباید بعد از ساعت 3:30 بعداز ظهر بخوابند چون دیگر نمی توانند در اوایل شب بخواب بروند.

روزهای اول

ممکن است در روزهای اول بخواهید کودک را در اتاق خودتان و روی صندلی مخصوص کودک بخوابانید. خوابیدن در این حالت به جلوگیری از رفلاکس نیز کمک می کند.

خواب کودک در بیرون از منزل

کودک در بیرون از منزل با حرکت ملایم کالسکه به خواب می رود و خواب نیمروز خود را کامل می کند. ولی سعی کنید در مواقع دیگر از این وسیله برای خواباندن کودک استفاده نکنید.

تخت خواب کودک

با بزرگتر شدن کودک، بهتر است او را در تخت خودش بخوابانید. نگرانی را از خود دور کنید تا او نیز احساس امنیت خاطر کند. زمانی او را برای خوابیدن در تختش بگذارید که شیرش را داده باشید، بادگلویش را گرفته باشید و کودک خوابالوده به نظر برسد.

در کارتان مداومت داشته باشید

قبل از اینکه اتاق کودک را ترک کنید، به او بگوئید که "وقت خواب رسیده" و این عبارت را همیشه حتی در شب نیز تکرار کنید. اگر کودک مشکل خاصی نداشته باشد و حالش خوب باشد، به تنهایی در تختش می ماند و به خواب می رود.

تاریک کردن اتاق

نور محرک خوبی برای بیداری است. بنابراین پرده اتاق را در روز بکشید ولی سعی نکنید اطراف کودک خیلی آهسته راه بروید چون باید او را عادت دهید که با سر و صدا نیز بخوابد. 

مرجع: کتاب Babycare - Changing/Sleeping/Feeding/Bathing

مترجم: رها کریمی

*نام شما:

ایمیل شما (محرمانه)

شماره تلفن (محرمانه)

*پیام شما:
رتبه: بد خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید: