در صورت اینکه ثبت نام نکرده اید، از اینجا ثبت نام کنید.

سیکل قاعدگی

دوران سیکل قاعدگی شما مهمترین بخش از زندگی شما محسوب می شود. اینکه بدانید در هر سیکل قاعدگی چه اتفاقی می افتد ، به شما کمک می کند تا ببینید چه چیزی در انتظار شماست.

زمانیکه دستگاه تناسلی شما  یکسری تغییر و تحولات را تحت کنترل هورمون ها بطور منظم دنبال می کند ، سیکل قاعدگی شما بصورت ماهانه اتفاق می افتد. چهار بخش یا  دوره در این سیکل تکرار می شود که شما نیاز به دانستن آنها دارید.

1- چرخه ی قاعدگی: دوره ی قاعدگی همان دوره ی پریود شما محسوب می شود. شروع این دوره ، اولین روز قاعدگی یا اولین روز پریود شما است. ممکن است با خودتان فکر کنید که از کجا این خونریزی صورت می گیرد؟ این خون از جدار داخلی رحم فرو می ریزد. مسیر حرکت آن از رحم به سمت گردن یا لوله ی رحم ، واژن و در نهایت خروجی واژن شماست.دوران پریود معمولا بین 3 الی 7 روز طول می کشد. ممکن است مقدار خونریزی بیشتر به نظر برسد ولی میزان خونریزی کل دوران قاعدگی، حدود ربع یک فنجان است.

 

2- فاز فولیکولی: این فاز مربوط به بدن شما می شود و آن را بطور ماهانه برای باروری و حاملگی آماده می کند. این مرحله با هورمون استروژن شما شروع می شود و بیانگر این است که جداره ی داخلی رحم شما ضخیم شده و آماده ی باروری تخمک است. بطور همزمان هورمون دیگری بنام هورمون محرک فولیکول ( FSH ) ، رشد فولیکول تخمدان شما را تحریک می کند. هر فولیکول حاوی یک تخمک می باشد. بطور معمول هر ماه یک تخمک برای باروری آماده می شود. سطح استروژن شما ظرف چند روز قبل از تخمک گذاری و تقریبا یک روز قبل از شروع سیکل قاعدگی بعدی بطور چشمگیری بالا می رود. اگر سیکل قاعدگی شما بطور منظم 28 روزه باشد ، تخمک گذاری بطور معمول در روز چهاردهم اتفاق می افتد.

 

3- دوره تخمک گذاری: این مقدار استروژن باعث افزایش هورمون ثالثی بنام LH  ( Luteinizing hormone ) می گردد. هورمون LH باعث پارگی فولیکول و آزاد کردن تخمک می شود. اگر سیکل قاعدگی شما بطور طبیعی 28 روزه باشد ، تخمک گذاری معمولا در روز چهاردهم صورت می گیرد. ولی اکثر بانوان سیکل قاعدگی متفاوتی دارند. در مجموع تخمک گذاری بین 11 الی 16 روز قبل از شروع پریود بعدی انجام می شود. در واقع تخمک گذاری یعنی زمانیکه تخمدان ها یک تخمک بالغ را آزاد می کنند. تخمک از تخمدان خارج شده و وارد نزدیکترین لوله ی رحمی و سپس رحم می شود. زمانیکه تخمک ظرف چند روز از لوله ی رحمی پایین می رود ، پوشش داخلی رحم ضخیم تر می شود. تقریبا سه الی چهار روز طول می کشد تا تخمک به سمت رحم حرکت کرده و قبل از اینکه از بین برود، در آنجا به مدت 24 ساعت منتظر باروری خواهد شد.

 

4- فاز لوتئال: بعد از تخمک گذاری ، فاز لوتئال شروع می شود. فولیکول خالی به یک جسم زرد ( corpus luteum ) تبدیل می شود. سلول های جسم زرد، استروژن و مقادیر زیادی پروژسترون تولید می کنند. پروژسترون جداره داخلی رحم را تحریک می کند تا برای باروری تخمک آماده شود. در اینجا دو اتفاق می تواند بیافتد. اگر شما باردار شوید ، تخمک وارد رحم شما شده و به جداره ی رحم می چسبد. اگر شما باردار نشدید ، جداره ی رحم بصورت خونریزی از واژن شما خارج می شود. در اینصورت دوره ی پریود شما شروع شده و یک سیکل قاعدگی جدید آغاز خواهد شد.  

 

:Sources

 ACOG Patient Brochure 049-

Acog Patient brochure: midlife transition and menopause-

ACOG Medical Student Education Module 2008-

Comprehensive Gynecology: Mishell, Stenchever, Droegemueller and Herbst. 3rd Edition-

 Textbook of Histology. Bloom and Fawcett 11th edition-

Emans Laufer and Goldstein Pediatric and Adolescent Gynecology-

ACOG by American congress of obstetricians and gynecologists-

 

مترجم: رها کریمی

 

*نام شما:

ایمیل شما (محرمانه)

شماره تلفن (محرمانه)

*پیام شما:
رتبه: بد خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید: