در صورت اینکه ثبت نام نکرده اید، از اینجا ثبت نام کنید.

ما در قبال تغییرات سریعی که در دنیای عاشقی اتفاق می افتد، چه احساسی داریم؟ ( قسمت دوم )

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۱/۳۰------ کد خبر ۲۹

 

به عقیده خانم Beverly Jenkins پرفروش ترین رمان نویس آمریکایی، عشق در بین اقشار مختلف مردم ، معانی گوناگونی دارد ولی به نظر من عشق یک الگو است. من بعد از 30 سال زندگی زناشویی، همسرم را در سال 2003 از دست دادم. روابط ما عمیقا عاشقانه بود. ما در دانشکده با هم آشنا شدیم و آن زمان خیلی جوان بودیم. من در  ارتباطم با او یاد گرفتم که عشق در واقع یک داد و ستد و همسو شدن در یک مسیر است. ما هردو از رویاهایمان پشتیبانی می کردیم. حتی قبل از اینکه داستانی را چاپ کنم، او بزرگترین مشوق من در این راه بود. او گلف بازی می کرد و کارهایی را که دوست داشت انجام می داد و من بخاطر شغل نویسندگی، سفرهای زیادی می کردم. ما به یکدیگر فضا می دادیم، به همین دلیل می توانستیم بعنوان انسان و یک زوج، رشد کنیم.

در جامعه کنونی، گونه ای که عاشق می شویم و به یکدیگر تعهد می دهیم خیلی با گذشته فرق می کند. در گذشته مقوله سکس خیلی سریع انجام نمی شد. آن زمان عشق و دوست داشتن وجود داشت و من فکر می کنم برای قدیمی ترها، آنچه از عشق بین جوانان امروزی وجود دارد، تعجب آور است. البته من لزوما نمی گویم که عشق مرده است، قطعا این اتفاق نمی افتد ولی شکل آن تغییر کرده است. همگی ما بدنبال عشق هستیم. پدر و مادر من روابط خوبی با هم داشتند و من در محیطی بزرگ شدم که ارتباطات قوی اطراف من را احاطه کرده بود. من عاشق فیلم های عشقی بودم حتی اگر شخصیت های داستان شبیه به من نبودند. فکر می کنم همین باعث شد که من تبدیل به نویسنده داستان های رمان شوم. وقتی شروع به نوشتن داستانهایی کردم که شخصیت های درون آن همگی از سیاه پوست های آمریکا بودند، بسیاری از ناشرین به من گفتند که بازاری برای این کارها وجود ندارد چراکه موضوعات آن درمورد مقوله برده داری نبودند. ولی طی سالها، تغییر بزرگی صورت گرفت و به مرور زمان ناشرین متوجه شدند که زنان سیاه پوست آمریکا بطور مکرر شروع به مطالعه کرده و به خواندن این قبیل کتاب ها علاقمند هستند.

عشق ورزیدن کار سختی است. من عاشق همسرم بودم ولی بعضی روزها بود که دلم می خواست زمین دهن بازکند و او را ببلعد. البته مطمئنم او نیز گاهی اوقات همین احساس را نسبت به من داشت ، ولی من به عشق معتقدم. ما باید عشق را باور کنیم، اینطور نیست؟ عشق بخشی از آن چیزی است که انسان را می سازد.

 آقای Simon Bruce ، وکیل و کارشناس طلاق از دفتر حقوقی Farrer & Co. در انگلستان می گوید:" من بعنوان وکیل خانواده، کاملا به مسئولیت هایم واقف هستم. زمانیکه رابطه ای با شکست مواجه می شود، مردم در حالت خوبی قرار نمی گیرند و فکر می کنند فرصت نجاتی وجود ندارد. " اولین چیزی که من به مراجعین خود می گویم این است: " امیدوارم بعد از این دیگر هیچوقت شما را ملاقات نکنم" ، و من هربار قلبا این جمله را تکرار می کنم. طلاق یکی از سخترین مراحلی است که انسان تجربه می کند و بعنوان آخرین و تنها راهکار باید در نظر گرفته شود. بسیاری از اوقات است که موکلین به من مراجعه می کنند و من نمی دانم از من کمک می خواهند یا واقعا قصد پایان دادن به رابطه شان را دارند. من نقش یک واسطه و در اغلب اوقات، نقش یک مشاور را بازی می کنم ، لذا تا جایی که بتوانم به مراجعینم پیشنهاد می کنم تا با یکدیگر مصالحه کنند و اکثرا نیز این کار صورت می گیرد. شغل من این است که یک نظر کلی داشته باشم و گاهی اوقات زوج ها روی مشکلاتشان کار کرده و از جدایی صرفنظر می کنند. این اتفاق خیلی رضایت بخش است، گرچه اگر مصالحه همیشه اتفاق بیافتد، من بیکار می شوم!

آدم ها براحتی می توانند راهشان را گم کنند و اهمیت موضوع از دستشان خارج شود. به عقیده من ، خودخواهی بزرگترین عامل در پایان دادن به یک رابطه است که در نهایت موجب جدایی یک زوج می شود. اینکه در طولانی مدت، بطور آگاهانه یا ناخودآگاه، خودتان را نسبت به شریک زندگیتان در اولویت قرار دهید، باعث جدایی می شود. البته شغل من باورهای من را نسبت به مقوله عشق تغییر نداده است. نظر شخصی من این است که عشق باارزش ترین اتفاق در دنیا است. با شغلی که من دارم ،نسبت به این قضیه بدبین نشده ام. شغل من باعث نشده که توجه من به این مقوله کمرنگ شود. من یک فرد متدین هستم و اجازه نمی دهم شغلم باورهایم را به هم بریزد. برعکس حرفه من باعث شده که نسبت به همسرم ، عشق و احترام بیشتری داشته باشم. ما امسال سی امین سالگرد ازدواجمان را جشن گرفتیم و چهار فرزند داریم. من واقعا به عشق و روابط عاشقانه و هر آنچه پیرامون آن است معتقد هستم. ولی از طرفی ایمان دارم که گاهی اوقات کارها به خوبی پیش نمی روند و این جاست که من مداخله می کنم.

آقای Daniel Jones  ، سردبیر و مقاله نویس روزنامه نیویورک تایمز، می گوید: " در مقوله عشق، بهترین و بدترین قسمت در واقع ناتوانی کامل ما در مدیریت و کنترل آن است. به نظر می رسد که افرادی با درجه تحصیلات بالا نیز به همان اندازه مردم بی سواد، در عشق شکست می خوردند. اما الگوی شاخصی که در دهه اخیر بوجود آمده، چگونگی استفاده از تکنولوژی برای حفظ خود در برابر آسیب پذیری های احتمالی است. این ابزارهای شگفت انگیز ارتباطی از بسیاری از جهات به پناهگاه هایی تغییر یافته اند که مردم را محافظت کرده و زندگی عشقی ما را بگونه ای امن، کنترل و مدیریت می کنند. آسیب پذیر بودن به نوعی ترسناک ولی ضروری است و هرچه بیشتر سعی در پرهیز از آن داشته باشیم، از لحاظ احساسی بیشتر به خودمان لطمه می زنیم. جنبه مثبت آن این است که ما به گونه ای تغییر کرده ایم تا انواع متفاوتی از عشق ، روابط و روش های جدید تشکیل خانواده را پذیرا باشیم.

ولی با وجود این روش های جدید در پیدا کردن عشق و نگهداری آن، همچنان شبهه ها و تردید هایی نیز وجود دارد. یک رویداد همیشگی در عشق ، حس امیدی است که در ما بوجود می آید. ما همیشه فکر می کنیم که نسبت به نسل های گذشته، می توانیم روابط بهتری برقرار کنیم. می توانیم نسبت به پدران و مادرانمان، انتخاب بهتری در ازدواج داشته باشیم. می توانیم پدرها و مادرهای بهتری برای فرزندانمان باشیم و غیره. حال چگونه قرار است بهتر باشیم؟ با بکارگیری روش های جدید، روشن فکرتر باشیم، روابط بهتری ایجاد کنیم و مهربان تر باشیم.

من با مرور داستانهای ویرایش شده از پنجاه سال پیش تا کنون ، چه درباره روابط جدید و چه درباره ازدواج هایی که با شکست مواجه شده اند، متوجه شده ام که عشق بیشتر به معنای داشتن توجه و مهربانی است تا داشتن احساسات تند و شدید. من همیشه شخصا و شاید حتی بیشتر از دیگران درباره مقوله عشق گیج شده ام. فکر می کنم چهارده سال شغل ویرایشگری مقاله ها، به گونه ای به من کمک کرده تا متوجه میزان درک بعضی از آدم ها شوم! البته تا حدی شوخی می کنم ولی در مجموع همه این داستان ها باعث شده که من نسبت به آنچه که دارم شکرگزار بوده و بخواهم که بهتر باشم. این داستان ها به من می آموزند که چگونه زندگی کنم.

مرجع: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/feb/11/all-you-need-is-love-experts-on-the-changing-face-of-modern-romance

مترجم: رها کریمی

 

 

 

 

تگها : عشق , جدایی , طلاق , رمان نویس , زندگی زناشویی , داد و ستد , شغل نویسندگی , سکس , فیلم های عشقی , نویسنده داستان های رمان , سیاه پوست های آمریکا , ناشرین , برده داری , زنان سیاه پوست آمریکا , عشق ورزیدن , کارشناس طلاق , وکیل خانواده , مشاور , مصالحه , خودخواهی , مقوله عشق , روابط عاشقانه , سردبیر و مقاله نویس , زندگی عشقی , توجه و مهربانی
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی