در صورت اینکه ثبت نام نکرده اید، از اینجا ثبت نام کنید.

مراقبت از کودک

ابتدای کار

کودک تازه متولد شده ی شما دارای شخصیت، هویت و نیازهای منحصر بفرد خودش می باشد که آشنایی با آنها کمی زمان بر است. البته مطمئن باشید که با گذشت زمان،  شما به این نیازها واقف شده و از عهده ی برآورده کردن آنها به خوبی و با اطمینان خاطر برخواهید آمد.

آیا کودک شما احساس راحتی می کند؟

یکی از مهمترین نکات در مراقبت از نوزاد شما ، راحتی او می باشد. اطمینان خاطر از اینکه شکم کودکتان سیر است ، جایش تمیز است ، لباس و تخت خواب گرمی دارد و از تحریکات ، عشق و محبت کافی برخوردار است ، او را راضی نگه داشته ، امکان رشد کافی را به او داده و او را قادر می سازد تا دنیای پیرامون خود را راحت ترکشف کند. کودکان نیاز های متفاوتی دارند و شما این نیاز ها را در روند رشد او متوجه خواهید شد. بهرحال کارهایی که شما بطور روزمره برای او انجام می دهید و اطمینان پیداکردن از اینکه کودکتان سیر است ، نفخ ندارد ، جایش راحت است ، مرتب حمام می کند ، خواب کافی دارد و حتی لباس مناسب پوشیده است ، وظیفه ی مراقبت از او را راحت تر و خوشایند تر می کند.

ارتباط نزدیک

تعامل با کودکتان از طریق لمس کردن ، صحبت کردن و نگاه کردن ، به شناخت او و آشنایی با نیازهای او کمک می کند.

راحتی کودک شما

جای تمیز ، شکم سیر و محیط امن و راحت ، کودک شما را راضی نگه می دارد.

مسائل ایمنی

ایجاد امنیت و سلامتی کودکتان بدون شک دغدغه ی اصلی شما است و مطمئناٌ شما نیز مانند سایر پدرها و مادرها، بهترین ها را برای کودک تازه متولد شده ی تان می خواهید. شما در هر کاری که برای کودکتان انجام می هید ، حتی زمانی که خسته و ناامید هستید، عشق خود را نشان می دهید. سعی کنید بیاد داشته باشید که کودک شما این را حس می کند و در نتیجه، رضایت کامل خواهد داشت.  این را نیز بیاد داشته باشید که امنیت کودک شما ، در درجه ی اول می باشد. شما باید با اطمینان خاطر از امنیت او، از او مراقبت کرده ، محیط مناسبی برای او فراهم آورده ، او را حمام کرده ، لباس پوشانده و سرگرم کنید. دور نگهداشتن او از خطرات احتمالی در زندگی روزمره ، نه تنها از شما یک والد مطمئن می سازد ، بلکه به کودک شما احساس راحتی و امنیت می دهد. شما در این فصل از کتاب ، بهترین روش های مراقبت از کودکتان را طی رسیدگی های روزانه به او ، می آموزید.

اصول اولیه 

درک این اصول اولیه در کنار حس راحتی و اطمینان خاطر از خود بعنوان یک والد ، می تواند وظیفه ی نگهداری از کودکتان را برای شما آسان تر کند. کودکان با هم متفاوتند و همیشه از یک روش نمی توان در نگهداری آنها استفاده کرد ، ولی اگر شما بهترین راه و روش مراقبت از او مثل حمام کردن ، عوض کردن پوشک ، مراقبت از دندان ها و پوست ، و رسیدگی به او در هنگام بیماری را میدانید ، روند نگهداری از کودکتان برای شما هموار خواهد شد.

علاوه بر موارد فوق ، به غریزه ی تان رجوع کنید ، اگر کارها دقیقا طبق برنامه پیش نرفت و یا بعنوان یک والد ، از توانایی های خود اطمینان نداشتید ، ترس به خودتان راه ندهید. اگر کودک شما مورد عشق و مراقبت شما قرار گرفت ، حالش خوب است.

سازماندهی کردن امور

زمانیکه شما کودکی در منزل دارید ، حتی دو روز از روزهای زندگی شما مثل هم نمی گذرد و درست زمانیکه فکر می کنید بعنوان والد ، درگیر انجام وظایف خود شده اید، کودک شما روال عادی خود را طی کرده و یا درخواست های غیرمنتظره ای از شما خواهد داشت که مستلزم صرف وقت و انرژی است. صرف زمان برای تنظیم کردن برنامه های خود و کودکتان با آنچه شما حس می کنید و یا نحوه ی مدیریت شما ، بسیار متفاوت است. در حقیقت زمانیکه شما کودکتان را برای حمام آماده کرده و قبل از آن کارهایی را مثل بستن ساک ، گذاشتن حوله و لباس خواب انجام داده و یا قبل از تعویض پوشک ، آب گرم را آماده می کنید ، این امکان را به شما می دهد تا مراقبت های روزانه از او را در اولویت قرار داده و از اینکه والد جدیدی هستید احساس آرامش و رضایت کنید.

لذت ببرید! اگر شما قبل از تولد کودکتان ، فردی منظم و بسیار فعال بوده اید، حالا باید از یکسری مسائل مثل نامرتبی منزل ، انجام خرید های باقی مانده و یا پر بودن یخچالتان چشم پوشی کنید و به نظر میرسد کاری بجز تعویض پوشک ، شیر دادن و آرام کردن کودکتان که ساعتهای طولانی وقت می گیرد ، نخواهید داشت. در ابتدا باور کردن آن سخت است ولی کودک شما به سرعت رشد کرده و بزرگ می شود پس خیلی مهم است که از تمام لحظات بودن با او، لذت کافی ببرید.  

مهم نیست که قبلاٌ چه کارهایی انجام می دادید یا چگونه زندگیتان را مدیریت می کردید ، به خودتان یادآوری کنید که شغل جدید شما نگهداری از کودکتان می باشد که مستلزم ایجاد امنیت ، راحتی و خشنودی او بوده و مهم نیست که این کارها چقدر زمان بر باشد.

سعی کنید فشارها را روی خودتان کم کرده و انتظارات روزمره ی خود را پایین بیاورید. لیست کارهایتان را محدود کنید و روی کارهای مهم خود یعنی مراقبت از کودکتان ، تمرکز نمایید. ارزش داشتن یک کودک سالم و شاد بسیار بالاتر از داشتن یک خانه ی مرتب و یا روبالشی های اتوکشیده شده است. برای انجام وظیفه ی مادری خود وقت بگذارید و از چیزهای کوچکی مثل درآغوش گرفتن کودکتان،  شیر دادن به او، از نگاه خیره و مهربان او  و عطر گرم و شیرین بدن او لذت ببرید.

مراقبت روزانه

زمانیکه شما بعنوان یک والد اصول اولیه ی مراقبت از کودکتان را فرا می گیرید ، اعتماد به نفستان بالا رفته و کودکتان از آنچه که درانتظارش می باشد ، مطمئن خواهد شد.

ایمنی کودک 

یکی از اولویت های شما ، تامین امنیت کودکتان می باشد و مراقبت های شبانه روزی شما امری ضروری برای اطمینان خاطر پیداکردن از این امر است.

خودتان را آماده کنید

به محض بدنیا آمدن کودک ،متوجه می شوید که داشتن نظم و مدیریت در کارها  به شما کمک می کند تا روزهایتان را به راحتی سپری کنید. 

منبع: سایت لاولی - ترجمه کتاب  BABYCARE  - Everything you need to know

مترجم : رها کریمی

جهت دریافت مقالات بیشتر در زمینه مراقب از کودک به لینک های زیر مراجعه کنید:

   شیر در اولین سال زندگی کودک شما - مراقبت از کودک (2)

*نام شما:

ایمیل شما (محرمانه)

شماره تلفن (محرمانه)

*پیام شما:
رتبه: بد خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید: