در صورت اینکه ثبت نام نکرده اید، از اینجا ثبت نام کنید.

نظریه کارشناسان درباره تغییر در روابط رمانتیک مدرن: عشق همه آن چیزی است که شما نیاز دارید. ( قسمت اول )

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۱/۲۵------ کد خبر ۲۸

 

ما در قبال تغییرات سریعی که در دنیای عاشقی اتفاق می افتد، چه احساسی داریم؟

در این جا نظریه پنج نفر از کارشناسان زیر را از جمله خانم Mariella Frostrup ( روزنامه نگار انگلیسی ) ،خانم Helen Fischer  ( کارشناس مردم شناسی ) ، خانم Beverly Jenkins ( نویسنده آمریکایی )، آقای Simon Bruce  ( مشاور دارویی ) و آقای Daniel Jones ( ویراستار و مقاله نویس روزنامه نیویورک تایمز ) مطرح می کنیم:

به گفته خانم Mariella Frostrup (روزنامه نگار و مددکار مجله انگلیسیObserver)، اگر عشق نبود من این کار را ادامه نمی دادم. با وجود تمام ناامیدی ها ، رنج ها ، خیانت ها، جدایی ها و یا مبارزه برای زنده ماندن، تنها عشق بود که به کار من معنا می بخشید. تصور کنید با شغلی که من دارم و هر هفته شاهد انبوهی از احساسات ناخوشایند و رویاهای از دست رفته هستم، باید دست به خودکشی می زدم. ولی بجای آن ،مراجعین من به من آرامش می دهند. دستیابی به حریم خصوصی زندگی افراد همواره به من ثابت کرد که بزرگترین انگیزه در زندگی نه پول، نه موفقیت، نه قدرت و نه زنده ماندن است بلکه یافتن جایگاه امنی است که در آن احساس کنیم در آغوش کسانی هستیم که حمایت می شویم و دوستشان داریم.

من شاهد سرآغازهای باشکوه نبوده ام . روزهایی لبریز از هیجانات گیج کننده و پر از دلهره را تجربه می کنم ولی آرزو می کنم زمانی دوباره در چشمان معشوقمان متولد شویم و دنیا تماما رنگ بهشتی به خود بگیرد. شغل من در انتهای این داستان قرار گرفته، کند و کاو در مخروبه های احساسی بجامانده، عشق های جعلی، عشق های مرده، عشق های کثیف، عشق های یکطرفه، عشق های شکست خورده و تمام مسیر هایی است که عشق در آن جا به فلسفه نیک بینی ما خیانت می کند.

شما در پسامدهای عشق است که شاهد شکست بزرگ انسان هستید، چه در زمان از دست دادن پدر یا مادر و چه در شکسته شدن قلب یک فرد عاشق و آنگاه متوجه می شوید که با تمایلات ناامیدانه در برقراری ارتباط  با دیگران، در مسیر های معنادار شکل می گیریم، ساخته می شویم و یا در هم می شکنیم.

خانم Helen Fischer، کارشناس مردم شناسی از انستیتو Kinsey واقع در دانشگاه Indiana و متخصص روابط عشقی می گوید: "من حدود 40 سال در خصوص دانش عشق مطالعه کرده ام. من به همراه سایر همکاران مغز بیش از صدها نفر از مردم را با استفاده از دستگاه تصویربرداری مغناطیسی اسکن کرده ام تا مدار مغز را در هنگام غلیان احساسات عاشقانه و رمانتیک مورد بررسی قرار دهم و متوجه شدم که تنها یک حس نیست که درگیر می شود بلکه حس های زیادی در این رابطه دخالت دارند. این حس به نوعی یک  کشش است ، یک تمایل جنسی است که از میلیون ها سال پیش تا به امروز وجود داشته است.

یکی از اصلی ترین بخش های مربوط به ایجاد احساسات عاشقانه در قسمت مرکزی مغز و در نزدیکی ناحیه مربوط به احساس گرسنگی و تشنگی قرار گرفته است. ما موجوداتی هستیم که جفت می شویم تا جوان بمانیم. استراتژی اصلی تولید مثل ما انسان ها، برقراری رابطه جنسی مداوم حتی کمی در غالب خیانت های مخفیانه است. بعلاوه غشا مغز ما به اندازه ای بزرگ است که قوانین اجتماعی را پذیرفته و دنبال می کنیم و بسیاری از ما عاشق شده و تا مدتهای زیادی با هم می مانیم. من در آمریکا در وب سایت match.com یک تحقیق سالیانه انجام می دهم. طبق اطلاعات بدست آمده از بیش از 35000 نفر از مجردین، متوجه شدم که آنها بدنبال کسی هستند که به آنها احترام گذاشته، کسیکه بتوانند به او اعتماد کنند، کسیکه آنها را بخنداند، کسیکه بتوانند اوقاتشان را با او بگذرانند و کسیکه از لحاظ ظاهری برایشان جذاب باشد. علاوه بر این بیش از 4/3 آنها تمایل به ازدواج دارند.

در مورد طلاق نیز من در 80 جامعه در سراسر دنیا تحقیق کرده ام و متوجه شدم که اگر زوجی بخواهد جدا شود، این اتفاق در سال سوم یا چهارم بعد از ازدواج صورت می گیرد. فکر می کنم این رویه ای است که از گذشته های دور تا به امروز و زمانیکه اجداد ما باید تا جایی با یکدیگر می ماندند تا کودکی را با هم بزرگ کنند ، جریان داشته است. همچنین متوجه شده ام که هر چه دیرتر متعهد شوید، احتمال ماندن با یکدیگر بیشتر خواهد بود. ولیکن الگوهای متعدد جدیدی از روابط چند منظوره نیز در بین جوانانی وجود دارد که هنوز آمادگی ازدواج را ندارند. آنها می خواهند که روابط طولانی مدتی داشته باشند ولی در کنار آن عشق نیز وجود داشته باشد. آنها می خواهند که در رابطه خود صادق و شفاف باشند. به نظر می رسد که بسیاری از مردم بخصوص در جوامع غربی به داشتن احساسات عاشقانه اعتیاد دارند.

مردم از من می پرسند: "آیا دانش شما از عشق آن را برایتان کم ارزش کرده است؟" نه به هیچ وجه. مثل این است که شما مواد لازم برای تهیه یک کیک شکلاتی را می دانید ولی با خیال راحت می نشینید و از خوردن آن لذت می برید. آنچه من فهمیده ام و به آن احترام می گذارم، قدرتی است که در عشق نهفته شده است. بطور مثال من چند وقت پیش فردی را ملاقات کردم و واقعا مجذوب او شدم، ولی وقتی متوجه شدم که او شدیدا عاشق شخص دیگری است، منصرف شدم و خودم را کنار کشیدم. شاید کسانی که قدرت عشق را درک نمی کنند، این رابطه را ادامه می دادند. مختصر بگویم من خیلی چیزها درباره عشق می دانم ولی هیچکدام از آنها عظمت و شکوه آن را نزد من کم نکرده است.

این مطلب ادامه دارد

مرجع: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/feb/11/all-you-need-is-love-experts-on-the-changing-face-of-modern-romance

مترجم: رها کریمی

 

 

 

 

 

 

تگها : ازدواج , آرامش , روابط رمانتیک , عشق , دنیای عاشقی , خیانت , جدایی , خودکشی , حریم خصوصی , دلهره , مخروبه های احساسی , عشق های جعلی , عشق های مرده , عشق های کثیف , عشق های یکطرفه , عشق های شکست خورده , فلسفه نیک بینی , مردم شناسی , متخصص روابط عشقی , دانش عشق , تصویر برداری مغناطیسی , مدار مغز , غلیان احساسات عاشقانه , تمایل جنسی , احساسات عاشقانه , قسمت مرکزی مغز , احساس گرسنگی و تشنگی , تولید مثل , رابطه جنسی , طلاق , جوامع غربی , کیک شکلاتی , قدرت عشق
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی