در صورت اینکه ثبت نام نکرده اید، از اینجا ثبت نام کنید.

کتاب جنایی بخوانید تا افسردگی نگیرید!

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۰۷------ کد خبر ۳۰


اگر عاشق کتاب باشید، حتما زیاد پیش می‌آید که در دنیای شخصیت‌های کتاب مورد علاقه‌تان غرق شوید و با اتفاقاتش زندگی کنید. اگر هم خودتان کتابخوان نیستید، احتمالا از کتاب دوست‌ها شنیده‌اید کتاب باعث آرامش ذهن و روح می‌شود و جالب این است که دانشمندان هم با آن‌ها هم‌عقیده‌اند: نتایج آخرین مطالعات محققان نشان می‌دهد خواندن رمان‌های جنایی می‌تواند علائم افسردگی را کاهش دهد.
دکتر لیز بروستر، مدرس دانشگاه پزشکی لنکستر بریتانیا که تاثیرات کتاب‌درمانی در بیماران ذهنی را مطالعه کرده، معتقد است که خواندن رمان‌های جنایی ساده می‌تواند در درمان سلامت بیماران افسرده موثر باشد؛ چرا که این بیماران می‌دانند معمای جنایت در پایان داستان حل خواهد شد و به همین علت با خواندن این آثار احساس راحتی و اطمینان می‌کنند.

به گفته دکتر بروستر، بسیاری از افراد افسرده احساس منزوی بودن می‌کنند؛ اما خواندن درباره تجربه‌های زیسته دیگران حتی اگر خیالی هم باشند می‌تواند برای آن‌ها امیدبخش تلقی شود.

نتایج تحقیقات دیگری در دانشگاه تورینو ایتالیا نشان می‌دهد مطالعه با این‌که نمی‌تواند به عنوان درمان قطعی بیماری افسردگی به شمار آید؛ اما «کتاب‌درمانی» در برخی موارد موجب کاهش وابستگی به داروهای ضدافسردگی شده است.

دانشمندان در این مطالعه معتقدند که در حالت‌های روحی و روانی شرکت‌کنندگان در این تحقیق بعد از گذشت سه سال مطالعه مستمر، بهبودی زیادی حاصل شده و نشانه‌های افسردگی، نگرانی و اضطراب در آن‌ بیماران تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

پژوهشگران دانشگاه خرونینگن هلند نیز ثابت کرده‌اند مطالعه برای افراد مسن در کمک به درمان افسردگی موثر و امیدبخش است و تاثیر آن از طریق پاسخ‌های عاطفی در کلمات مکتوب بیشتر تاثیر داروهای شیمیایی در مغز است.
.

البته این معجزه کتاب، مخصوص نسخه‌های نوشتاری نیست و سال گذشته مطالعات پژوهشگران دانشگاه تهران بر نوسانات خلقی 60 سالمند بدون اختلال افسردگی، حین گوش دادن به مجموعه‌ای 8 قسمتی از یک کتاب شنیداری نشان داد خلق و خوی این داوطلبان بهبود یافته و احساس اضطراب و خشونت هم در آنها کاهش یافته است.
 

منبع: نی نی سایت

ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی