در صورت اینکه ثبت نام نکرده اید، از اینجا ثبت نام کنید.

کمک کردن به خواب کودک

در هفته ها و ماه های بعد از تولد نوزاد، رسیدگی به او دغدغه اصلی اکثر والدین می باشد. ولی بهتر است بدانید که اکثر مشکلات خواب کودک در اثر نداشتن دانش کافی بوجود می آید. بطور مثال اگر بعد از گذشت شش هفته، به محض اینکه کودک از خواب بیدار شد و بدون اینکه علت را جویا شوید ، به او شیر بدهید، او حتی اگر نیاز به خوردن شیر نداشته باشد به این کار ادامه خواهد داد.  

زمانیکه به کودک رسیدگی می کنید ، بهتر است اصول اولیه یک خواب راحت را بدانید. یکی از این اصول تنظیم ساعت بدن کودک می باشد.

بعد از گذشت تقریبا شش هفته، اگر نوزاد شما وزن گیری مناسبی داشته باشد، براساس دستورالعمل های زیر و اینکه گنجایش معده کودک چه اندازه است، می توانید برای شیرخوردن و خواب او شروع به ایجاد یک الگوی منظم کرده و کودک را به خواب طولانی تر در شب و بیداری های طولانی تر در روز تشویق کنید.

خوابیدن در کنار کودک

توصیه می شود که کودک را تا شش ماهگی کنار خود بخوابانید تا بتوانید در شب براحتی به او رسیدگی کنید.

خواب بی موقع

نوزادان در هفته های اول هر زمان که نیاز داشتند بخواب می روند و معمولا خواب آنها بصورت چرت کوتاه می باشد تا خواب طولانی.

خواباندن کودک

وقتی کودک خسته بوده ولی کاملا آماده خوابیدن نیست، بهتر است او را نوازش کرده و آرام کنید تا کاملا به خواب رود.

خواب عمیق

زمانیکه کودک بزرگتر می شود و از عشق و مراقبت همیشگی شما اطمینان پیدا می کند، می تواند با خیال راحت بخواب رفته و بداند که شما همواره برای رسیدگی به او حضور دارید.

نکته دیگر اینکه بهتر است از قبل الگوهای خوبی برای خواب کودک ایجاد کنیم. بطور مثال اگر شما برای خواباندن کودک، او را مرتبا تکان داده و ناز و نوازش می کنید و بعد از اینکه بخواب رفت ، او را در تختش می گذارید، او احتمالا بدون شما خوابش نخواهد برد. در مورد الگوهای درست خواب نوزادان، نظرات مختلفی وجود دارد. برخی اعتقاد به کنترل گریه کودک و آموزش او در این زمینه دارند و به اعتقاد برخی دیگر، نباید کودک را در هنگام گریه رها کرد. ولی جدای از روش های تربیتی مختلف، باور عمومی بر این است که باید کودک را قبل از اینکه بخواب عمیق رود، در تخت خودش قرار دهید تا متوجه موقعیت مکانی خود شود. بدین طریق او یاد می گیرد که بدون شما ، بخواب رود.

عوامل موثر بیرونی در خواب کودک

حتی زمانیکه شما یک الگوی منظمی برای خواب کودک ایجاد کرده و او نیز طبق آن به خواب های طولانی تری می رود، همه چیز ممکن است به مرور زمان تغییر کرده و کودک شما شروع به بیدار شدن های مکرر در طول شب و یا صبح زود کند. طی مراحل اصلی رشد و زمانیکه کودک بطور مثال غلتیدن و یا نشستن و چهار دست و پا راه رفتن را یاد می گیرد، ممکن است برای تجربه کردن آموخته هایش بیشتر از خواب بلند شود.

اگر کودک در حال دندان درآوردن بوده و یا تحت هر شرایط دیگری باشد، قطعا تا قبل از اینکه بخواب رود، نیاز به آغوش گرم شما دارد. مهمترین کار این است که با جریان پیش بروید. سعی کنید خونسرد باشید تا کودک نیز نگران نشود و او را تشویق کنید تا عوامل منفی را از خود دور کند. خوشبختانه اکثر مشکلات خواب، کوتاه مدت بوده و می توان آنها را بوسیله راهکارهایی، برطرف کرد.

مرجع: کتاب Babycare - Changing/Sleeping/Feeding/Bathing

مترجم: رها کریمی

 

*نام شما:

ایمیل شما (محرمانه)

شماره تلفن (محرمانه)

*پیام شما:
رتبه: بد خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید: