در صورت اینکه ثبت نام نکرده اید، از اینجا ثبت نام کنید.

کودک را به خوابیدن ترغیب کنید

بعضی از والدین از گریه کودکشان ناراحت می شوند. اگر شما نیز اینگونه هستید، راه حل دیگری برای خواباندن کودک خود پیدا کنید.  ولی فراموش نکنید روش هایی که قبلا گفتیم زمان بر خواهند بود و شما باید در تداوم آنها کوشا باشید.

- بهتر است وقتی کودک هنوز هوشیار است اتاق را ترک کنید تا او یاد بگیرد خودش به تنهایی و بدون نیاز به شما بخوابد. 

- به عقیده بعضی از والدین، پستانک و سایر لوازم مشابه، اضطراب جدایی را در کودکان کاهش داده و به خوابیدن کودک کمک می کنند. ولی پستانک به تنهایی نیز گاهی  مشکلاتی در خواب ایجاد می کند، مثلا وقتی از دهان کودک در خواب بیرون میافتد، مجبورید برای پیدا کردن آن از خواب بیدار شوید.

- شب ها اگر به محض اینکه از کنار کودک بلند می شوید، به گریه می افتد، سعی کنید به تدریج از اتاق او بیرون بیایید. کنار تخت کودک بنشینید و او را نوازش کنید تا آرام شود. اگر وقتی از اتاق بیرون میایید دوباره گریه کرد، تا زمانیکه حس کردید دیگر به گریه نمی افتد، نزدیک به در اتاق بنشینید. اگر کودک در شب نیز به این صورت از خواب بیدار شد، همین کار را باید انجام دهید. ممکن است چند هفته ای طول بکشد تا کودک احساس امنیت کرده و به خواب برود.

- ممکن است ترجیح دهید وقتی کودک از خواب بیدار شد، او را از تخت بلند کرده و یا وقتی گریه کرد، به بالای سرش بروید.

- خواب شبانه کودک به مرور زمان کمتر شده و در حقیقت کودک ناآرام و مضطرب شما برای چند دقیقه ای نیاز به آرامش و آغوش گرم شما دارد.

- دقت کنید که نیازهای کودک در طول زمان تغییر می کند و شما باید هر لحظه آماده باشید. 

قدرت کلمات و نوازش

بالای تخت کودک بروید و او را با کلمات خود آرام کنید. گاهی اوقات حضور شما برای کودک کافی است تا با خیال راحت بخوابد. مالیدن شکم کودک نیز به او آرامش زیادی می دهد.

آغوش گرم

شاید بخواهید شبها کودک را بغل کرده و یا او را تکان دهید تا بخواب برود. بنابراین وقتی در طول شب نیز کودک بیدار شد، باید همین کار را انجام دهید.

یک تکان ملایم

قبل از اینکه اتاق کودک را ترک کنید، دستتان را به سر او بکشید و یا چند دقیقه ای به آرامی او را تکان دهید. این کار به کودک اطمینان خاطر داده و باعث می شود که راحت تر بخواب برود.

مرجع: کتاب Babycare - Changing/Sleeping/Feeding/Bathing

مترجم: رها کریمی

 

 

 

 

*نام شما:

ایمیل شما (محرمانه)

شماره تلفن (محرمانه)

*پیام شما:
رتبه: بد خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید: